Indica un intervallo di date:
  • Dal Al

“Di legno e cioccolato” ora anche in turco Ağaç ve çikolatadan…

Agac ve cikolatan 
Nihayet bir evim var. 
Gocebelik sona erdi.
Gecen eylul'de kapadokya'daki evi biraktigimdan beri turkiye'de kalici bir yerim olmadi.
artik uchisar'da degil,istanbul'da kaliyorum.
Simdi kendimi daha da turk hissediyorum,original gocebe turklerden bahsediyorum,onceleri hissettigim gibi.
Bu sayede doguda cok ilginc bir yolculuk gecirdim,gocebe kurtlerle ve kirgizlarla ulupamir eteklerinde kaldim.
Kapadokya'da kalmadigim zamanlarda istanbul'a geliyor arkadaslarimda ya da yolculuk duzenledigim zamanlarda tercih ettigim otellerde kaliyordum.
Ayni otellerde bir hafta kaldigim zamanlarda da bir gocebeyim;calisitigim aileler beni ictenlikle misafir ediyorlardi,ama valizim her zaman hazirdi boylece kolaylikla bir odadan baska bir odaya tasinabiliyordum.Mehdi ve eşinin küçük otelinde Sultanahmet Camii’ne bakan teraslı muhtesem odam vardı!ve daha sonra üçüncü oda, sonra ikinci, birinci ve kapı dışarı… bakımlı 8 odalı bir yer Ağustos ayında kolayca dolabiliyor. İşte elimde valizimle bir arkadaştan başka bir arkadaşa yolculuktu.
Su ana kadar!cihangir cukurcuma'ya yakin bir yer aldim,istanbul'un en guzel yerlerinden biri.buranin sokaklari 18.yuzyildan kalma cepheneleri islenmis binalarla dolu. Burasi antikaci,eskici,sanat galerileri,kucuk barlar ve lokantalarla dolu.sokaklar gunduz coskulu geceleri ise sakin.beyoglu'nda istiklal caddesine 5 dakika uzaklikta,yaya yolu Taksim'e variyor.
Görür görmez bayıldığım ev 150 yaşından büyük eski bir yapı, İtalyan bir mimarın eseri… Tavanlar yüksek kubbeli tuğladan, yerlerde gerçek ahşap döşemeler…Duvarlar süslü, her tarafta pencereler… Bahçeden yükselen ceviz ve akasya ağaçlarının yeşil yapraklarıyla hala bahçedeymiş gibi bir his sarıveriyor. Hem de çok ferah ve dahası güzel bir misafir odası var. Gelip kalmak isterseniz bana yazın. ;)Burada,yeni evimde bir çarşaf ve havlu dışında bir şey yokken heryeri saran ilk defa bu sabah uyandigim halde uzun zamandir kalmis hissi veren bir ışık , sıcaklık var. 
Ve bir de ahşap kokusu var, hatta agac ve çikolata…
İlk başta ne olduğunu anlamamın zaman aldığı ve tanımlamakta güçlük çekip sonra bulduğum çikolata!
Neden ahşap ve çikolata olduğunu tarif edemem.
Ya da emlakçının sahibi Alican’la içeri girer girmez neye vurulduğumu…
Alican’la birbirimizi bir senedir tanıyoruz ve beni bir hanimefendi su bu cumlelerle tanistirdi“Bu Neyran, gerçekten ilginç bir insan. Cihangir’de bir şeye bakıyorsan, herkesi tanır.
Gerçekten de otel açmak için uygun bir yer arıyordum.
Neyran, biraz kahve ve sohbetin ardından “Alican enteresan bir insandır, kendin için bir şey mutlaka bulursun” dedi. Alican geçen hafta arayıp “İlgilenebileceğini düşündüğüm bir yer var, sahibini de severim, çok ilginç biridir” dedi.
Bilmiyorum bu sadece Türkiye’de mi yoksa benim çevremde mi oluyor ya da tüm dünyada mı… Ama bir şeyleri hassasiyetle dinlediğinizde dalga etkisine giriyorsunuz; bir insan başka birini getiriyor. Bir şeyi istiyorsanız gözünüzü kulağınızı açık tutun ve çevrenizde olacakları izleyin bakın.
Aşağıya Cafe 49’da kahvaltı etmeye ve internete bağlanıp yazıyı yayınlamaya gidiyorum.

Traduzione di Serife Tasci